PROJEKT: KROPLA DOBRA

1086_11405„kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”

                                                    Owidiusz

Projekt: „Kropla Dobra” jest w trakcie realizacji z moimi studentami UKSW. Zapraszam jednak do niego wszystkich znajomych (i nieznajomych) nauczycieli. Jest niezwykle  prosty.

Opis projektu:
Projekt składa się z kilku etapów.
I ETAP – zapoznanie się  Julią poprzez prześledzenie wpisów na  blogu prowadzonym przez jej rodziców. Celem tego etapu jest, aby studenci/uczniowie samodzielnie odnaleźli stronę Julki i dowiedzieli się o niej jak najwięcej.

http://julinek.blox.pl/html

lub wpisz w wyszukiwarkę :  JULINEK I SMA

II ETAP – przyniesienie jednego dnia na zajęcia/ lekcję  np. godziny wychowawczej kartki ze znaczkiem. Na zajęciach/lekcji wszyscy adresują ja do Julki. Wypełniają także kartę. Wpisują życzenia, coś od siebie, opisują okolicę z której pochodzą (by Julia mogła dzięki temu” zwiedzić”/poznać  Polskę ). Treść kartki jest osobista lecz życzliwa. Każda z osób podpisuje się na dole swoim imieniem, kierunkiem studiów/klasą do której chodzą, uczelnią/szkołą do której uczęszczają.  Nauczyciel zbiera karty i wrzuca je do skrzynki.

Julia Bartczak
Ul. Borówkowa 69
83-010 Rotmanka

III ETAP – rodzice Julki na stronie bloga umieszczają krótką notkę, zdjęcia lub filmik  jako komunikat  zwrotny. Nauczyciel, gdy się to ukaże przekazuje informację  studentom/uczniom, aby mogli sami ją przeczytać/oglądnąć.

Uczestnicy:
Skierowany jest do studentów i uczniów. Jednak nadzorować realizację  projektu powinien nauczyciel/wychowawca.

Czas realizacji:
Można rozpocząć i zakończyć projekt w dowolnej chwili.

Cele projektu:
1. Zrobienie czegoś dobrego dla chorego dziecka – małej Julki
2. Zapoznanie się  z sytuacją chorego dziecka, poznanie go, poczytanie o nim na blogu prowadzonym przez jego rodziców. Przez to pobudzenie uczestników do empatii i nie skupianiu  się  tylko na egocentrycznych  potrzebach własnych
3. Przemiana uczestników w sposobie oglądu świata i rzeczywistości (tego celu nie ujawniamy uczestnikom)
4. Doświadczenie możliwości i prostoty czynienia dobra

Projekt może wydawać się zbyt prosty i naiwny w swoim działaniu. Jednak mogę własnym przykładem świadczyć, że jakiekolwiek zetknięcie z Julką daje wielkie owoce. Spotkałam ją i jej rodziców raz w życiu. Jednak spotkanie to było powalające i nie do zapomnienia. Można się od nich wiele nauczyć. Julka potrafi zmieniać świat i ludzi!!

Zdjęcie  autorstwa Marka Lecha: http://variart.org/galeria/1086-overshoe/11405-kropla_rosy.htm