– Warto w porę nauczyć dzieci samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. By to się udało, musimy im dać pole do tego, czyli zapytać je o zdanie i ponieść tego konsekwencje – mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.
Niektórzy rodzice uważają, że wszystko wiedzą lepiej i starają się zaprogramować życie swoim pociechom, trzymać je pod parasolem bezpieczeństwa. To, czy jest to dobre czy złe, zależy od stopnia ingerencji w życie dziecka i to w jakim jest ono wieku. W przypadku młodszego potomstwa może to dotyczyć wyboru czapki, zaś na późniejszym etapie rozwoju znacznie bardziej poważnych i znaczących tematów.
– Czasami w naszych dzieciach widzimy odbicie siebie, chcemy, by coś kontynuowały, każdy ma inną fantazję w kwestii tego, co dziecko miałoby robić, bo też jedną z przyczyn, dla których mamy dzieci, jest to, że chcemy coś po sobie zostawić, przekazać komuś nasze wartości. Nie uciekniemy od tego całkowicie, bo raczej trudno nie mieć żadnych oczekiwań wobec dzieci, a ważne, by odróżnić nasze marzenia od tych, które należą do innych – opowiada psycholog.
Podpowiadamy, w jaki sposób zachować balans pomiędzy dominacją a dawaniem wolności, zdrową a toksyczną więzią i tworzeniem dobrych relacji.