Wielkie pytania małych ludzi autorstwa Wojciecha Mikołuszko

beznazwybeznazwy2Wielkie pytania małych ludzi
Książka wydana przez Wydawnictwo Agora
autor: Wojciech Mikołuszko
ilustracje: Joanna Rzezak

Jest to fascynująca książka dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Autor odpowiada między innym na takie pytania: Jak smakuje chmura? Dlaczego nie można się samemu połaskotać? Dlaczego muzyka wesoła jest wesoła, a smutna – smutna? Jak wygląda nic?
Ilustracje tworzą równoległą narrację. Niektóre z nich to infografiki czy proste gry.

Pytania  i odpowiedzi zawarte w tej książce maja naturę filozoficznych i naukowych rozważań i refleksji.

Czytam tę książkę z moją 9-letnią córką. Uwielbia ją. Odpowiedzi, których udziela autor zawsze odnoszą się do teorii naukowych. Autor także w rozwiązaniu pewnych kwestii zwraca się o pomoc do polskich autorytetów naukowych. Narracja jest pomiędzy poważnymi i naukowymi stwierdzeniami, a prostym językiem zrozumiałabym dla dzieci. Myślę, że ten zabieg jest niezwykle trudny, ale w przypadku tego autora udany. Uniknął on infantylnego  potraktowania tematu, jednocześnie udało mu się zaspokoić dziecięcą ciekawość na poziomie argumentacji naukowej.

Sama jako rodzic, chętnie ją czytam i z córką zdobywam wiedzę na nowe, fascynujące tematy. Są pytania, które zadawaliśmy sobie w dzieciństwie, a jak dorośliśmy zaniechaliśmy poszukiwań odpowiedzi na nie. Dzięki tej książce możemy do nich wrócić i dobrze się bawić wraz z dzieckiem czytając